Menu

Blog motoryzacyjny

Motoryzacja - ubezpieczenia - odszkodowania

Samochód zastępczy

etapia

Samochód zastępczy wczoraj i dziś.

W listopadzie 2011 roku, Sąd Najwyższy na zawsze rozstrzygnął kwestię sporną dotyczącą samochodu zastępczego z oc sprawcy. Spór dotyczył sytuacji, w których ubezpieczyciele odmawiali tej usługi. Chodziło o rozróżnienie celów, do jakich były użytkowane uszkodzone pojazdy. Firmy ubezpieczeniowe opłacały wynajem takich samochodów tylko i wyłącznie kierowcom prowadzącym działalność gospodarczą. Zdaniem ubezpieczycieli, tylko w takim wypadku brak sprawnego auta oznacza szkodę rzeczywistą - majątkową. Sąd Najwyższy orzekł, że innego typu szkodę ponoszą również ci, którzy używają aut do celów prywatnych. Sąd rozstrzygnął sprawę na korzyść konsumentów, biorąc pod uwagę szkodę utraconych korzyści. Terminy i spory prawne nie są tu najważniejsze. Ważne jest to, że prawo do wynajmu samochodu zastępczego z oc sprawcy, nie jest już skojarzone tylko z działalnością gospodarczą.

Jest wiele wypożyczalni specjalizujących się w tego typy usługach jedną z nich jest auto Etapia.

Komentarze (8)

Dodaj komentarz
 • marcinmichnicki

  Generalnie z OC powinniśmy dostać samochód, bo po to się ubezpieczamy od wypadku, żeby w razie czego... no właśnie - albo dostać pieniądze, albo dalej jeździć :)

 • Gość: [Kacper] *.webino.pl

  I bardzo dobrze, bo faktycznie prawo działało przeciw konsumentom

 • Gość: [Damian] *.play-internet.pl

  Fajnie, że coś w końcu jest za konsumentami, a nie przeciwko. Może szykują się w końcu jakieś zmiany na lepsze. Może konsumenci w końcu nie będą tylko stroną poszkodowaną.

 • Gość: [iParts.pl] *.webino.pl

  Samochód zastępczy to dobra rzecz i dobrze czytać te informacje aczkolwiek nie spodziewałbym się rewolucyjnych zmian na które mają nadzieje osoby tutaj komentujące :)

 • Gość: [Benio] *.webino.pl

  Moim zdaniem samochód zastępczy powinien należeć się każdemu, bo po to właśnie płacimy te drogie składki, aby później móc z nich skorzystać. Dobrze że prawo wreszcie stoi po stronie kierowcy. Pozdrawiam

 • Gość: [fordon] *.centertel.pl

  A nie jest tak, że auto zastępcze należy się z OC sprawcy np. po stłuczce czy wypadku? Najlepiej chyba po prostu skontaktowanie się z firmą, która poprowadzi za nas wszystkie formalności związane z likwidacją szkody, bo oni profesjonalnie załatwią sprawę i samochód na czas naprawy też dadzą, przynajmniej w serwisie www.lakiernictwo-blacharstwo.waw.pl/ nie miałem z tym problemów.

 • Gość: [Pantofek] *.ipvnow.com

  Jeśli jest możliwość brania samochodu zastępczego za darmo to czemu nie, za coś w końcu te składki płacę :)

 • Gość: [Paniala.pl] *.dynamic.mm.pl

  Prawdę powiedziawszy, tylko prawdziwie ekskluzywne i dobre serwisy oferują samochody zastępcze na miarę naszych czasów. Małe miasta raczej nie mają na co liczyć tak naprawdę. Dlatego u nas takie działanie w ogóle nie jest spotykane, a szkoda, bo dla klienta o wiele lepiej.

© Blog motoryzacyjny
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci